Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Magazyn

Rafał Dobrowolski z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław” z przyjaciółmi

Jak wciągnąć młodych ludzi do patriotyzmu historycznego? Budują żywy pomnik „Zapory”

To dwudniowe wydarzenie ma na celu upamiętnienie Żołnierzy Wyklętych i edukację historyczną społeczeństwa. Rajd jest organizowany przy współpracy burmistrza Bełżyc od 2013 roku. Rozmowa z Rafałem Dobrowolskim z Grupy Historycznej „Zgrupowanie Radosław”, komendantem Rajdu mjr. cc Hieronima Dekutowskiego ps. „Zapora”.

Obecnie w przestrzeni po delikatesach/ciucholandzie/księgarni swoje miejsce do projektowania znalazło kilkanaście osób

LuCreate, czyli design po lubelsku. Pracę znalazło tu kilkanaście osób

Można liczyć na kawę, ale nie jest to kawiarnia. Klasyczny coworking to też nie jest, bo wolne biurka do pracy już dawno się skończyły. Klaster też nie. Kolektyw?

Ppłk Marian Pawełczak „Morwa” (z lewej) i Jan Syc spotkali się przy pomniku w 2017 roku
Magazyn

Żołnierze Wyklęci: Ślad na całe życie. Historia bitwy i pomnika

W 1946 roku Jan Syc miał 8 lat. Był świadkiem dramatycznej potyczki akowców z ubekami. Do dziś pamięta świst kul i krew rannego partyzanta. Po latach w miejscu bitwy ustawił pomnik – ku czci podkomendnych legendarnego „Zapory”.

Z Lublina do Tokio. "Japonia i życie w tym mieście to niekończąca się historia"
Lubelskie Ekstra
galeria

Z Lublina do Tokio. "Japonia i życie w tym mieście to niekończąca się historia"

W rozmowie Japończycy zwracają się do siebie bardzo uprzejmie. Język japoński zawiera zwroty na kilku poziomach grzeczności. Pierwszym słowem jakiego nauczyłam się i którego najczęściej używam to „sumimasen”, co oznacza „przepraszam”. Rozmowa z Barbarą Sobiczewską z Lublina, która mieszka i pracuje w Tokio.

Robię to, co kocham. Rozmowa z instruktorką, choreografem i tancerką UDS Cheerleaders
Lubelskie Ekstra
galeria

Robię to, co kocham. Rozmowa z instruktorką, choreografem i tancerką UDS Cheerleaders

Trzeba być wszechstronnym, bo na parkiecie łączymy elementy akrobatyki, klasyki czy jazzu. Jesteśmy ze sobą mocno zżyte, bo zespół musi działać jak jeden organizm. Tylko to pozwala nam stworzyć obraz, z którego widzowie są zadowoleni. Rozmowa z Barbarą Kuchtą, instruktorką, choreografem i tancerką UDS Cheerleaders.

Sylwia Stachyra z Lublina na planie programu "Top Chef"

Gotowanie, żeglowanie i Gordon Ramsay. Sylwia Stachyra z Lublina w programie Top Chef

Rozmowa z Sylwią Stachyrą z Lublina, uczestniczką najnowszej edycji programu „Top Chef”, który od 7 marca, będzie można oglądać na antenie Polsatu

Widok pałacu od strony Wisły

Dzieje Puław: Spacerkiem po puławskim pałacu Tylmana z Gameren

Puławski pałac, zaprojektowany przez Tylmana z Gameren, składał się z dwóch głównych części, stanowiących łącznie zwartą całość: z budynku mieszkalnego i tarasu od strony skarpy.

Stylistka fryzur z Lublina. Od politologii do włoskiego Vogue'a
zdjęcia
galeria

Stylistka fryzur z Lublina. Od politologii do włoskiego Vogue'a

Decyzja o tym, żeby zacząć pracować jako fryzjer była bardzo spontaniczna. Podjęłam ją w ciągu jednego dnia. Rozmowa z Eweliną Duher-Kisiel, stylistką fryzur z Lublina, która pracowała przy sesji zdjęciowej opublikowanej m.in. przez włoskiego Vogue’a

Żołnierze Wyklęci: Dwie godziny w ogniu pod Krężnicą Okrągłą
galeria

Żołnierze Wyklęci: Dwie godziny w ogniu pod Krężnicą Okrągłą

24 maja 1944 roku oddział Hieronima Dekutowskiego „Zapory” urządził pod Krężnicą Okrągłą zasadzkę na niemiecką kolumnę transportową.

Nie byli aniołami, nie byli diabłami. P. Zychowicz o Żołnierzach Wyklętych
Magazyn

Nie byli aniołami, nie byli diabłami. P. Zychowicz o Żołnierzach Wyklętych

Jeżeli domagamy się szacunku dla naszego własnego cierpienia i naszych własnych ofiar, musimy okazywać szacunek cierpieniom innych. Nie godzę się na to, aby w imię „pięknej legendy” cenzurować dzieje ojczyste. Usuwać z nich to, co niewygodne. Z trudną prawdą musimy się zmierzyć, a nie usuwać ją z historii przy pomocy jakiejś patriotycznej gumki myszki - o książce „Skazy na pancerzach. Czarne karty epopei Żołnierzy Wyklętych” rozmawiamy z jej autorem, Piotrem Zychowiczem.

Lublin. Ofiary reżimu komunistycznego, uśmiercone w więzieniu na Zamku Lubelskim w latach 1944–54 upamiętnia Pomnik-Mogiła, odsłonięty w 2015 r. na cmentarzu przy ul. Unickiej. Na pomniku zbudowanym z czarnych marmurowych płyt, umieszczono tabliczki z nazwiskami blisko 200 zidentyfikowanych ofiar. Znajduje się tam również cytat z grypsu porucznika AK, Stanisława Siwca, jednego z pierwszych rozstrzelanych w listopadzie 1944 r.: „Ginę za to, co najgłębiej człowiek ukochać może”

„Ginę za to, co najgłębiej człowiek ukochać może”. Wciąż szukają pomordowanych na Zamku Lubelskim

Blisko 70 lat po zlikwidowaniu więzienia na Zamku Lubelskim wciąż trwają poszukiwania ciał ofiar zbrodni komunistycznych. Chodzi o żołnierzy Armii Krajowej i członków innych organizacji niepodległościowych.

Mam smaka na ozorek, czyli co się jadało w PRL. Zdjęcia i przepisy
W obiektywie Jacka Mirosława
galeria

Mam smaka na ozorek, czyli co się jadało w PRL. Zdjęcia i przepisy

Kuchnia lat 50. i 60. była w Polsce prosta. Niektórzy twierdzą, że to przez Władysława Gomułkę, który był zwolennikiem prostoty w każdej dziedzinie życia. Sam był smakoszem kaszanki i podkreślał, że kiszona kapusta ma tyle kalorii i witamin, ile cytryny. To miał być dowód na to, że nie ma potrzeby importowania cytrusów do Polski. A Polacy pytali, jak kwaszoną kapustę wycisnąć do herbaty.

Głos Lubelski
Magazyn

Sto lat temu w Lublinie. Koncerty, spektakle i wielka polityka w tle

Problem z lichwą mieszkaniową, koniec karnawału i początek wiosny - to niektóre tematy, jakie poruszali w lutym 1918 roku dziennikarze „Głosu Lubelskiego”. Zauważyli też, że polskie kobiety zaczęły się interesować życiem publicznym.

Duetu Jarząbek Jurkiewicz na żywo będzie można posłuchać na początku przyszłego miesiąca. W czwartek, 8 marca zagrają w Whisky Pubie w Lublinie. Dzień później wystąpią w Corner Pubie w Zamościu, a 10 marca w Trzecim Księżycu w Kazimierzu Dolnym. Podczas występów będzie można usłyszeć nie tylko utwory wydane na „Lublin-Ostrava 0:30” i „Grzebieniach”
Magazyn
film

Jurkiewicz, Jarząbek i głęboki muzyczny ocean Nohavicy

Od czterech lat grają własne wersje utworów Jaromira Nohavicy. Lubelski duet Jarząbek-Jurkiewicz właśnie wydał drugą płytę z piosenkami czeskiego barda. Pochwał nie szczędził nawet sam mistrz.

Moja pracownia domowa 1921 – napisała na odbitce pani Emilia
Magazyn
galeria

Milioner, rektor, jego bibliotekarka i jej życie. Kim była organizatorka biblioteki KUL?

Gdy Lublin jeszcze nie wiedział, że będzie miał uniwersytet, a Episkopat jeszcze nie podjął decyzji o jego organizacji, ona już pracowała na rzecz uczelni. Emilia Szeliga-Szeligowska. Urodziła się za cara, dożyła PRL-u. Postawiła swoje życie na głowie, by realizować szaloną ideę, a jej losy są w wielu momentach co najmniej zagadkowe.

Z hukiem przypominają o bohaterach. Zawody strzeleckie w Lublinie [zdjęcia]
galeria

Z hukiem przypominają o bohaterach. Zawody strzeleckie w Lublinie [zdjęcia]

O idei lubelskich zawodów strzeleckich o Puchar Żołnierzy Wyklętych opowiada Piotr Mazur z Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”.

Spacer po powojennym Lublinie. Tutaj rozstrzygały się losy niepodległej Polski
Historia
galeria

Spacer po powojennym Lublinie. Tutaj rozstrzygały się losy niepodległej Polski

Wyobraźcie sobie piękny, chłodny, ale bezchmurny listopadowy dzień 1918 roku. Lublin zaczyna oddychać niepodległością. Krakowskie Przedmieście tętni nadzieją na nową Polskę. Ludzie biegają pomiędzy placem Litewskim a katedralnym, wpadając na wiece w kinoteatrze „Rusałka”.

Przebudowa linii kolejowej z Lublina w stronę Warszawy. Co się dzieje na torach?

Przebudowa linii kolejowej z Lublina w stronę Warszawy. Co się dzieje na torach?

Ponad 90 proc. - tak kolej ocenia szanse na terminowe wznowienie ruchu pociągów z Lublina przez Puławy i Dęblin do Warszawy. Za ponad dziewięć miesięcy mogą wrócić także bezpośrednie połączenia Lublina z Krakowem, Wrocławiem i Katowicami. W samym Lublinie ma zacząć działać nowy przystanek kolejowy obok dzielnicy Czuby.

Historia pochodzi z książki „Dziki Lublin. 10 niezwykłych, poruszających i sensacyjnych opowieści z miasta, które już nie istnieje” pióra Rafała Panasa z ilustracjami Bartka Żurawskiego, którą zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin

Informacje o książce: dzikilublin@dzikilublin.pl

Dziki Lublin: Dwie opowieści o wypadku hrabiny

Beata Tyszkiewicz, uznana aktorka, wspominała kilka lat temu w rozmowie z portalem Kobieta.pl swoją prababcię hrabinę Wiktorię Jezierską, której mąż był właścicielem dóbr ziemskich: Ryki, Garbów i Bogucin koło Lublina. Bohaterkę tragicznego wydarzenia, które rozegrało się w 1901 roku w Berlinie

Lubię widzieć, błysk w oku kiedy nudna historia zaczyna wzbudzać emocje, bo wchodzą w nią całym sobą. Stają na miejscu ludzi żyjących lata temu - mówi Grzegorz Sztal
Historia

"Lubię widzieć zaskoczenie na twarzy widzów, gdy biorą szablę do ręki"

Z Grzegorzem Sztalem, kolekcjonerem i współzałożycielem Prywatnego Muzeum Historycznego „Znaki Czasu” rozmawiamy o historii. Tej nudnej i tej powodującej błysk w oku.

Jak karmią w Hampton by Hilton?

Jak karmią w Hampton by Hilton?

Talent szefa kuchni najlepiej poznać, po tym jak przyrządzi Amuse-bouche.

Wiesława Niećko
MAGAZYN

Wolontariuszka w hospicjum. "Chorzy są dla nas obcymi ludźmi tylko na początku"

Rozmowa z Wiesławą Niećko, która od ponad 18 lat jest wolontariuszką w Hospicjum Dobrego Samarytanina w Lublinie.

Mecz wspomnień z 1992 roku w hali MOSiR, drużyna Lublinianki: od lewej Jan Krzesiak, Władysław Brzozowski, Janusz Florczak, Edward Ignerski, Adam Chowaniec, Zdzisłąw Szabała, Roman Szczuka, Grzegorz Wallner, Karol Rachowski, Andrzej Kasprzak i Roman Waseńczuk
Magazyn

Hala sportowa przy ul. Lubartowskiej pękała w szwach. To było święto

Te mecze przez kilka lat ściągały do lubelskich hal tłumy kibiców. Po jednej stronie boiska rozgrzewali się koszykarze Lublinianki, po drugiej Startu. Potem był mecz. I nie były to spotkania towarzyskie, tylko derby w najwyższej klasie rozgrywkowej.

Kościół w Gołębiu

Historia Puław: Dlaczego Lubomirski zbudował posiadłość akurat tutaj?

Wśród wielu kierunków działalności Stanisława Herakliusza Lubomirskiego znalazła się również budowa w jego rozległych posiadłościach, rozrzuconych po całym kraju, licznych zamków, pałaców i kościołów. Był pierwszym z właścicieli, który zauważył i docenił piękno puławskiego krajobrazu.

Historia pochodzi z książki „Dziki Lublin. 10 niezwykłych, poruszających i sensacyjnych opowieści z miasta, które już nie istnieje” pióra Rafała Panasa z ilustracjami Bartka Żurawskiego, którą zrealizowano w ramach stypendium Prezydenta Miasta Lublin. Informacje o książce: dzikilublin@dzikilublin.pl

Dziki Lublin: Ucieczka z Zamku

Dwudziestu jeden odważnych ludzi. Zaskakująco młodych: mieli po 15-24 lata (średnia wieku to niespełna 20 lat). Wszyscy osadzeni w celach ciężkiego więzienia na Zamku w Lublinie. Byli polskimi terrorystami.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium