Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Aplikacja dla grzybiarzy, interaktywna mapa z porzuconymi autami, czy system kontrolujący topnienie lodowca. To nowoczesne rozwiązania, nad którymi pracują młodzi geoinformatycy z lubelskiego UMCS-u.
W najbliższych dniach do kraśniczan trafi list od burmistrza Wojciecha Wilka dotyczący tzw. decyzji środowiskowej związanej z planem budowy Zakładu Odzysku Energii (ZOE). Sprawa budzi kontrowersje wśród mieszkańców, a burmistrzem w swoim liście chce wytłumaczyć powody wydania pozytywnej decyzji środowiskowej.
Kraśnik zrobił duży krok w kierunku komunikacji zeroemisyjnej. Jak zapowiadaliśmy kilka dni temu, w mieście ruszyły testu chińskiego autobusu elektrycznego. Była to zarazem polska premiera azjatyckiej marki King Long, która chce się na dobre zadomowić się w Europie.
Sztuczne mięso, ryba z drukarki i żelki wspierające zdrowie. To tylko niektóre z produktów przyszłości, które mogą zrewolucjonizować nasze talerze.
Inicjatywy związane z ekologią, to ważny element funkcjonowania Lublina. We wtorek odbyło się rozstrzygnięcie konkursu „Rymuję, powietrze ratuję”.
Na bocznej ścianie remontowanej bursy szkolnej w Łęcznej "posadzono" 240 drzew. Nie dosłownie, ale z tym samym efektem antysmogowym. Mural przypomina o historii i związkach tego miasta z kopalnią Bogdanka.
Wojciech Wilk, burmistrz Kraśnika wydał pozytywną decyzję środowiskową dla budowy Zakładu Odzysku Energii, potocznie nazywanego spalarnią odpadów. Przeciwnicy tej inwestycji są wściekli i zapowiadają dalszą batalię w celu jej zatrzymania.
Na terenie gminy Michów od grudnia 2015 roku działa największa farma wiatrowa w regionie. Jej budowę poprzedziły protesty mieszkańców. Sprawdzamy, jak o tej inwestycji po latach wypowiadają się lokalne władze.
Eko-komunikacja W połowie tego miesiąca, na ulice Kraśnika wyjedzie elektryczny autobus z Chin – marki King Long. Będzie to polska premiera tego pojazdu i zapowiedź ekspansji tej marki na krajowy rynek. Po Kraśniku elektryczny autobus będzie testowany w Puławach, Oświęcimiu i Zakopanym.
Zespół Placówek Oświatowych im. Marii Skłodowskiej- Curie w Trawnikach ma nowy mural. I to nie byle jaki, bo ekologiczny i związany z jedną z najważniejszych kobiet w historii Polski.
Trwa finałowe głosowanie w 4. edycji plebiscytu Skarby Kultury Przestrzeni. W tym roku plebiscyt odbywa się on pod hasłem „Biznes i zieleń”. Spośród 40 zgłoszeń z bardzo różnymi połączeniami roślinności i działalności gospodarczej do finału zostało wybranych 14 zgłoszeń w czterech kategoriach: Gastronomia , Sklepy, Firmy i Krajobrazy.
„My się nie cofniemy. Będziecie musieli zrzucać te odpady z samolotów, bo tędy nie przejedziecie”. Mieszkańcy Olchowca są zdeterminowani. Protestują przeciwko planom kompostowni. Stanowczo wspiera ich wójt Gminy Żółkiewka.
Kody QR, tablice informacyjne, a także chodnikowe graffiti - to elementy nowego szlaku, który pozwoli mieszkańcom Lublina bliżej poznać najstarsze drzewa w mieście. Nazwa tej przyrodniczej inicjatywy to "Monumenty przyrody”.
Obok nowo powstałego zalewu w Gminie Jastków ma powstać punkt przetwarzania odpadów budowlanych. Mieszkańców przeraża taka perspektywa. Czy okolicę zdominuje huk i spowije szkodliwy pył?
W Polsce są ich tysiące, ale tylko pięć ma nadajniki GPS/GSM, tzw. loggery, dzięki którym przyrodnicy śledzą trasy migracji żurawi z Poleskiego Parku Narodowego. Dziś żurawie z polskich mokradeł bawią na Węgrzech, ale za kilka dni mogą cieszyć się słońcem środkowej Hiszpanii, łagodnym klimatem doliny rzeki Pad we Włoszech czy mokradłami Camargue w południowej Francji.
Zobaczenie dzikiego zwierzęcia w naturalnym środowisku należy do rzadkości. Pracownikom Poleskiego Parku Narodowego udało się nagrać zwierzęce przygotowania do zimy.
500 nowych drzew zasadzonych na lubelskim LSM-ie i sztuka, która działa w służbie ekologii. W taki sposób odbył się w Lublinie finał akcji Stowarzyszenia Program Czysta Polska.
Dzikie zwierzęta często wchodzą do miast i możemy je spotkać na ulicach. Podobnie było w czwartek w Kraśniku, gdy na jednej z ulic zauważono daniela.
Blisko 90 osób wzięło udział w uroczystej gali naszego plebiscytu „Rolnik Roku 2023. Po kilku latach przerwy Dziennik Wschodni powrócił do organizacji tej prestiżowej imprezy.
Wyrzucił śmieci w lesie, a wraz z nimi swoje dane na paczce kurierskiej. 60-latek z powiatu siemiatyckiego został ukarany.
Sadzenie drzew, krzewów, gry i warsztaty ekologiczne. To wszystko podczas sobotniego festiwalu przyrodniczego.
W środę, 18 października zakończył się 4 letni spór o przyszłość górek czechowskich. CO DALEJ?
Zdarza się, że do województwa lubelskiego przylatują niespodziewani goście. Jednak pelikan w naszym klimacie, to naprawdę niecodzienny gość.
Celnicy z przejścia granicznego w Hrebennem zatrzymali ciężarówkę jadącą z Litwy na Ukrainę. Jak się okazało, nie przewożono w niej zadeklarowanego towaru, tylko nielegalne odpady.
Jedna biała, a druga kanadyjska. Ta pierwsza rośnie obok Dworku Grafa, a ta druga przy ul. Zana. Te dwie Topole, decyzją radnych Lublina, mają szansę zostać objęte ochroną pomnikową. Projekt uchwały jest. Ma być głosowany na najbliższej sesji.