Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Recenzje książek

Maggie O'Farrell "Ona pierwsza", Rebis

Maggie O'Farrell, "Ona pierwsza"

W tej książce ważny jest klimat; wyciszony, skupiony na detalach, kameralny. Tworzy go oryginalnie poprowadzona narracja, niejednoznaczne bohaterki i rodzaj niepewności, czy zawieszenia w czasie i przestrzeni, który każe nam w pełnym oczekiwania napięciu dotrwać do ostatniej strony powieści.

Alexsander McCall Smith – "Mieć siedem lat” (Wydawnictwo MUZA S.A.)

Alexsander McCall Smith – "Mieć siedem lat”

Kolejny, szósty już tom bohaterów, których poznaliśmy gdy mieszkali w kamienicy przy 44 Scotland Street, czyta się szybko. Zbyt szybko. W dodatku gdzieś tam mamy poczucie, że wkrótce nasza znajomość się skończy, że autor powie basta, więcej nie piszę.

Emire Khidayer, "Życie po arabsku” (Prószyński i S-ka)

Emire Khidayer, "Życie po arabsku”

Emire Khidayer była pierwszą kobietą w słowackiej dyplomacji specjalizującą się w stosunkach z krajami arabskimi.

Ekke Overbeek "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim kościele mówią”, Czarna Owca

Ekke Overbeek "Lękajcie się. Ofiary pedofilii w polskim kościele mówią”

Ta książka to oskarżenie – wobec Kościoła, społeczeństwa, szeroko rozumianych mediów. Ekke Overbeeek, holenderski korespondent w Polsce, stawia mocną tezę: Polska, w przeciwieństwie do innych krajów, wciąż milczy w sprawie przypadków molestowania seksualnego przez duchownych lub je marginalizuje. Milczą ofiary księży pedofilów i ich rodziny, milczy Kościół. Milczą też opiniotwórcze media, które zdaniem autora, sprowadzają temat do incydentów, które i tak ostatecznie zamiatane są pod dywan.

"Potrójny agent”, Joby Warrick (Wydawnictwo Znak)

"Potrójny agent”, Joby Warrick

Wciągająca reporterska opowieść odsłaniająca kulisy wojny agentów CIA z terrorystami z Al – Kaidy. Joby Warrick – zdobywca najbardziej cenionej przez dziennikarzy nagrody Pulizera – opisuje dramatyczną historię Humama Khalila Abu-Mulala al-Balawiego tytułowego \"potrójnego agenta”.

Marcin Kącki "Lepperiada". Wydawnictwo Czarne Wołowiec

Marcin Kącki "Lepperiada"

Na koncie wyroki lub inne problemy z prawem. Do tego długi albo gigantyczne kredyty. Mówią dużo, ale nigdy nic sensownego. Piją i gustują w przaśnych rozrywkach - taki obraz Samoobrony wyłania się w z \"Lepperiady\" Marcina Kąckiego.

Holly Webb „Tajemniczy kucyk”, „Znikający króliczek”, ZNAK emotikon

Holly Webb „Tajemniczy kucyk”, „Znikający króliczek”

Czytajcie książki dzieciom. Czytajcie szczególnie te, których przesłanie ukryte pod płaszczem baśni uczy i wychowuje.

Julian Barnes, "Cytrynowy stolik” (Świat Książki)

Julian Barnes, "Cytrynowy stolik”

Czy warto oceniać książkę w jakiejś skali? Chyba nie, bo przecież każdemu może się podobać coś innego.

Jonathan Littel, "Zapiski z Homs” (Wydawnictwo Literackie)

Jonathan Littel, "Zapiski z Homs”

Nie tylko media elektroniczne nadążają za bieżącymi wypadkami na świecie. Udaje się to także tym nielicznym, którzy piszą i znajdują się w centrum wydarzeń, a także wracają z powrotem.

Charlotte Chandler, "Katharine Hepburn” (Prószyński i S-ka)

Charlotte Chandler, "Katharine Hepburn”

Ta książka może powstała w ostatniej chwili. Autorka wielu biografii znanych reżyserów i aktorów – Charlotte Chandler jeszcze zdążyła porozmawiać z tymi wszystkimi, o których pisze i z ludźmi, którzy bohaterkę książki znali.

Roberto Bolano, "Rozmowy telefoniczne” (Warszawskie Wydawnictwo Literackie MUZA SA)

Roberto Bolano, "Rozmowy telefoniczne”

Być może nie wszyscy jeszcze zdążyli przeczytać tomiszcze, jakim jest \"2666” Roberto Bolano, a już mamy nowy tytuł – tym razem dla oddechu szczuplejszy.

Maria Ulatowska, "Kamienica przy Kruczej” (Wyd. Prószyński i S-ka)

Maria Ulatowska, "Kamienica przy Kruczej”

Tę książkę Marii Ulatowskiej wielu odbiorców postrzega jako pomysł oparty na serialu \"Dom”.

Sylvain Tesson, "W syberyjskich lasach” (Wyd. Nor sur Blanc)

Sylvain Tesson, "W syberyjskich lasach”

Sylvain Tesson geograf, podróżnik, pisarz, po raz kolejny wybrał się na daleki wschód. Miał już za sobą doświadczenie podróży po Kazachstanie, Uzbekistanie, przewędrował z Syberii do Indii, a teraz postanowił pół roku spędzić samotnie nad jeziorem Bajkał. Osiadł w domku z bali o powierzchni 9mkw i opisuje swoje życie pustelnika. No, prawie pustelnika, bo od czasu do czasu ktoś do niego zagląda.

Janusz Majewski "Zima w Siedlisku” (Marginesy)

Janusz Majewski "Zima w Siedlisku”

\"Zima w Siedlisku” to druga część \"Siedliska” Janusza Majewskiego; książki ciepłej, wzruszającej, mądrej. Ale to także, pod wieloma względami, inna historia. I napisało ją samo życie; śmierć Zofii Nasierowskiej, żony autora.

Aneta Borowiec "Wilczyce" (Agora SA)

Aneta Borowiec "Wilczyce"

Wilczyce? Czyżby chodziło o niezależne kobiety walczące o swoje miejsce w dzisiejszej rzeczywistości? Nie. Nie o takie \"wilczyce\" tym razem chodzi. I bardzo dobrze, bo spodziewałam się banalnej \"kobiecej\" literatury, a dostałam naprawdę dobrze napisaną powieść dla kobiet.

Salman Rushdie "Dzieci północy" (Wyd. Rebis)

Salman Rushdie, "Dzieci północy"

W \"Dzieciach północy” Salman Rushdie ujawnia cały swój epicki talent. Snuje opowieść o rodzinie, kraju, świecie. Tradycji, historii, kulturze, magii. Marzeniach i złudzeniach. I robi to po mistrzowsku.

Władysław Mickiewicz, "Pamiętniki” (Wydawnictwo ISKRY)

Władysław Mickiewicz, "Pamiętniki”

Jeśli ktoś po lekturze tych pamiętników spodziewa się na przykład wspomnień z dzieciństwa traumatycznych lub pięknych, albo pikantnych szczegółów z życia ojca – a na pewno takich nie brakło, lub też portretów karykaturalnych czy po prostu szczerych znajomych, przyjaciół, rodziny, więc jeśli ktoś tego się spodziewa to się rozczaruje.

Christopher Andersen, "Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera” (Wydawnictwo Insignis)

Christopher Andersen, "Mick. Szalone życie i geniusz Jaggera”

Napisała o nim Keith Richards \"to cwany, mały ch…, muszę mu to przyznać”. O kim? O gwieździe może nawet wszechczasów – o Micku Jaggerze.

Olle Lönnaeus, "Jedyna prawda” (Wydawnictwo REA s.j.)

Olle Lönnaeus, "Jedyna prawda”

To lektura dla amatorów mocnych wrażeń, a w dodatku stosowna do tej pory roku. Rzecz dzieje się zimowej nocy nad skańską równiną, gdzie jest mróz i szaleje zamieć. Czyli – sceneria właściwa dla literatury sensacyjnej skandynawskiej, gdzie oprócz mrożących krew w żyłach wydarzeń, jest mrożąca wszystko aura.

Hans Magnus Enzensberger, "Hammerstein, czyli upór” (Świat Książki)

Hans Magnus Enzensberger, "Hammerstein, czyli upór”

W 1933 roku Hitler po raz pierwszy przedstawił wojskowym z Reichswery swoje plany. Bohater tej książki należał do wojskowej elity. Zresztą, to właśnie u niego – u generała Kurta barona von Hammersteina-Equorda odbywało się owo spotkanie. Generał był już po pięćdziesiątce i osiągnął pułap kariery.

Marek Żebrowski, "Jerzy Giedroyć. Życie przed "Kulturą” (Wydawnictwo Literackie)

Marek Żebrowski, "Jerzy Giedroyć. Życie przed "Kulturą”

Jerzy Giedroyć jest postacią o której życiu sprzed \"Kultury” niewiele się wiedziało, lub też niewiele mówiło. Autor książki – Marek Żebrowski, sięgnął w głąb biografii Redaktora – do jego dzieciństwa, lat młodzieńczych, wreszcie pierwszych i drugich kroków w międzywojennej polityce.

Agata Wawryniuk "Rozmówki polsko-angielskie”. Wyd. Kultura Gniewu (Kultura Gniewu)

Agata Wawryniuk "Rozmówki polsko-angielskie”

Praca w barze, w którym właściciel cię nie przegoni bez wypłacenia pensji to szczyt marzeń. Bo na każdym kroku czyhają pazerni oszuści, którzy tylko czekają, żeby cię upodlić i okraść. Taki mniej więcej obraz losu polskiego emigranta w Londynie dostajemy w komiksie \"Rozmówki polsko-angielskie” Agaty Wawryniuk.

Michaił Chodorkowski, Natalia Gieworkian "Więzień Putina" (Agora, Czarne)

Michaił Chodorkowski, Natalia Gieworkian "Więzień Putina"

Opowiedziana na dwa głosy historia uwięzienia Michaiła Chodorkowskiego to zarówno osobista relacja bohatera z najbardziej dramatycznego okresu jego życia, jak też świadectwo biznesowych i politycznych zależności w Rosji pod rządami prezydenta Putina.

Mary Higgins Clark, "Zaginiony rękopis” (Prószyński i S-ka)

Mary Higgins Clark, "Zaginiony rękopis”

Najnowsza powieść królowej suspensu z pewnością usatysfakcjonuje tych, którzy lubia ksiązki Mary Higgins Clark. Tym razem będzie się wiele działo, bo autorka dokładnie wymieszała wątki mistyczne, kryminalne, historyczne, archeologiczne i stworzyła mix, który pięknie trzyma w napieciu do ostatniej strony.

Gaynor Arnold, "Dziewczyna w błękitnej sukience” (ZNAK litera nova)

Gaynor Arnold, "Dziewczyna w błękitnej sukience”

Skończył się rok Dickensa, ale ten wciąż będzie przypominany i mimo upływu tylu lat jego kolejne opowieści wigilijne, jego książki o ludzkiej nędzy i potrzebie miłości, o życiu niełatwym, choć czasem szczęśliwym wciąż znajdują wiernych czytelników.

Kalendarz
kwiecień 2025
P W Ś C Pt S N
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30