Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.
Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)
Rozmowa z Mariolą Błasińską, autorką książki „Cud. W 1949 r. Lublin stał się Częstochową”. Publikacja Wydawnictwa Archidiecezji Lubelskiej „Gaudium” została zaprezentowana w przededniu 70. rocznicy tzw. cudu lubelskiego w Trybunale Koronnym w Lublinie.
Rozmowa z Katarzyną Deptą, prezes Fundacji Tup Tusie.
Kilka tysięcy eksponatów, w tym meble, przedmioty codziennego użytku i zabawki w mieszkaniu do złudzenia przypominającym te z czasów PRL. Tak wygląda mini muzeum, które prowadzi w Zamościu Spółdzielnia Socjalna Sami Swoi. Po obejrzeniu wystawy można wpisać się do książki skarg i zażaleń, a także napić się kawy: parzonej tradycyjnie z fusami i podawanej w szklance w koszyczku.
Rozmowa z Justyną Sawicką, prezes Łęczyńskiej Spółdzielni Socjalnej „Pod Dobrym Adresem” utworzonej przy Powiatowym Zakładzie Aktywności Zawodowej w Łęcznej.
Rozmowa z Agnieszką Stasiak, prezes Spółdzielni Socjalnej Pierogarnia Stolnica
Rozmowa z Anną Karpetą ze Spółdzielni Socjalnej „Pomocni Nad Wisłą”.
Rozmowa z gen. dyw. Jarosławem Gromadzińskim, dowódcą 18. Dywizji Zmechanizowanej im. gen. broni Tadeusza Buka
Mówią o nich z przekąsem „weekendowe wojsko”, a tymczasem podczas ostatnich klęsk żywiołowych egzamin zdali celująco. Są nie tylko dobrze wyszkoleni, zgrani, ale także świetnie wyposażeni w sprzęt niezbędny podczas akcji ratunkowych.
Rozmowa z Agnieszką Szcześniak, prezes Spółdzielni Roślinnej Ósmesmake z Lublina, która specjalizuje się w wegańskich deserach
Zawód kuratora sądowego ma już 100 lat. Jego historia zaczęła się m.in. w Lublinie
Już 27 podmiotów ekonomii społecznej z województwa lubelskiego może pochwalić się Znakiem „Zakup Prospołeczny”. To gwarancja najwyższej jakości i wsparcia osób wykluczonych społecznie, a także coraz bardziej skuteczne narzędzie promocji.
ROZMOWA z dr. inż. Krzysztofem Raczyńskim z Zakładu Hydrologii i Klimatologii Wydziału Nauk o Ziemi i Gospodarki Przestrzennej UMCS
Podczas prac budowlanych może dojść do zasypania zwierząt, które mieszkają pod ziemią. Motyle czy ptaki są w stanie uciec, ale inne małe zwierzęta już niekoniecznie. Chomik nie będzie uciekał przed koparkami czy buldożerami. On schowa się do norki. Co się z nim stanie? Chyba wszyscy się domyślamy.
Przybory szkolne, nowe i używane ubrania, przybory toaletowe, śpiwory, namioty – w Galerii Labirynt ruszyła zbiórka rzeczy dla uchodźców z obozów na greckiej wyspie Lesbos. – Powinniśmy pomagać nie tylko ze zwykłej ludzkiej solidarności, ale też by uczyć się funkcjonować w obecnym świecie – tłumaczy szef galerii
Już w czwartek zacznie się w Lublinie festiwal Inne Brzmienia trzymający się z dala od łatwej papki znanej z radiowych anten. Jednym odsłoni nieznane zakamarki muzyki, innym pozwoli ponownie tam zajrzeć i spotkać muzyków, o których trudno w Polsce. Będą też filmy i inne wydarzenia towarzyszące.
Ile dzikich kotów jada na koszt podatników; ilu osobom zbrzydło imię lub nazwisko; jak często służby przeglądają zapis z ulicznych kamer? Takich rzeczy można się dowiedzieć ze sprawozdania prezydenta Lublina za 2018 rok.
Od wielu lat województwo lubelskie znaczy bardzo mało w męskim futbolu. Tymczasem w jego kobiecej odmianie jesteśmy jedną z potęg.
Wywozili ich nocą, wrzucali do nieoznaczonych dołów śmierci i byli pewni, że świat o nich zapomni. Po latach zamordowani na Zamku Lubelskim odzyskują tożsamość, a ich rodziny spokój. Nic tak nie boli, jak brak wiedzy o bliskim człowieku.
Na Starym Mieście w Lublinie zaczyna się w sobotę festiwal „Czas Dobrego Sera i Wina”. Będzie 300 serów, kolacja z Amaro, dania z serem w lubelskich restauracjach i laboratoria smaku. Wybraliśmy najsmaczniejsze kąski z festiwalu, do których dokładamy przepisy z serem w roli głównej.
Na rozstaju dróg w Woli Rudzkiej koło Opola Lubelskiego najpierw żył świątobliwy pustelnik, który żywił się rybami z pobliskich stawów. Następnie była tam karczma z rybami. Po wojnie pegeerowskie stawy z kultową restauracją. Dziś w „Zajeździe Rybackim Pustelnia” można zjeść cudowne ceviche z pstrąga, wędzonego jesiotra, szyneczkę z karpia i smakowite faworki wedle rodzinnych receptur
Zawsze kochałam teatr i Francję. Zagrałam po francusku żmiję (Viper) w sztuce „Le Petit Prince” Antoine’a de Saint-Exupéry’ego. Sztuce opowiadającej o dorastaniu do wiernej miłości, prawdziwej przyjaźni i odpowiedzialności za drugiego człowieka. Mój prapradziad, Jan Chrzciciel Łazowski, był kuchmistrzem króla Stanisława Leszczyńskiego.
Piękna pogoda sprawiła, że coraz częściej myślimy o długim i zasłużonym urlopie. Alternatywą może być city break, czyli krótki wypad do dużych miasta.
Rozmowa z Szymonem Godźkiem, specjalistą od Mountain Bike Freestyle i Slopestyle
Sezonowe prace za granicą rozpoczęły się już w maju i potrwają do końca września. Możliwości zarobku jest teraz wyjątkowo dużo. W ofertach można przebierać i zmieniać zatrudnienie w zależności od indywidualnych potrzeb
W 80 dziennych liceach, technikach i szkołach branżowych w całej Polsce pod koniec ubiegłego roku pracownicy CBOS pytali uczniów ostatnich klas o ich życie, plany i opinie. Z opublikowanych właśnie wyników badań wyłania się obraz dzisiejszych 18- i 19-latków. Jacy są i czy różnią się od swoich rówieśników sprzed lat?