Przeglądarka, z której korzystasz jest przestarzała.

Starsze przeglądarki internetowe takie jak Internet Explorer 6, 7 i 8 posiadają udokumentowane luki bezpieczeństwa, ograniczoną funkcjonalność oraz nie są zgodne z najnowszymi standardami.

Prosimy o zainstalowanie nowszej przeglądarki, która pozwoli Ci skorzystać z pełni możliwości oferowanych przez nasz portal, jak również znacznie ułatwi Ci przeglądanie internetu w przyszłości :)

Pobierz nowszą przeglądarkę:

Lubelskie

27 kwietnia 2024 r.
14:07

Majówka za pasem. Nieoczywiste miejsca w województwie lubelskim

Autor: Zdjęcie autora IC
0 A A
(fot. zdjęcia na licencji cco)

Majówka zbliża się wielkimi krokami. Biorąc zaledwie dwa dni urlopu zyskujemy aż 9 dni odpoczynku. Co przez ten czas można robić w województwie lubelskim? Podpowiadamy nieoczywiste, ale bardzo ciekawe miejsca turystyczne na Lubelszczyźnie.

AdBlock
Szanowny Czytelniku!
Dzięki reklamom czytasz za darmo. Prosimy o wyłączenie programu służącego do blokowania reklam (np. AdBlock).
Dziękujemy, redakcja Dziennika Wschodniego.
Kliknij tutaj, aby zaakceptować

1 maja, czyli Święto Pracy wypada w środę, a 3 maja (Święto Konstytucji) w piątek. Aby cieszyć się 9-dniowym odpoczynkiem wystarczy wziąć zaledwie 3 dni wolnego - 29 i 30 kwietnia oraz 2 maja. Dzięki temu zyskamy czas na zwiedzanie nieoczywistych zakątków naszego województwa.

Mało kto wie, ale Lubelszczyzna skrywa wiele ciekawych miejsc, które są trochę pomijane przez turystów. Bo każdy zna Kazimierz Dolny, urokliwy Zamość, czy Kozłówkę i zdrojowy Nałęczów. Posiadając samochód i nie wybierając się w daleką podróż możemy odwiedzić miejsca, które cieszą oko i kuszą swoją historią.

Czy na Lubelszczyźnie wylądowało UFO? Skąd na tych terenach wzięła się piramida, skoro znamy tylko te z Egiptu. Jak pojawiły się tajemnicze kręgi, na których nikt nie rośnie? Może to zasługa duchów?

Przygotowaliśmy dla naszych Czytelników mały przewodnik po nieoczywistych i tajemniczych miejscach województwa lubelskiego. Podróż do nich jest ciekawym pomysłem na zbliżającą się majówkę. Pozostaje tylko spakować plecach i wsiąść w samochód i ruszyć odkrywać nasze województwo. 

Emilcin – tam gdzie wylądowali kosmici

To mała wieś w powiecie opolskim znajdująca się zaledwie 55 km od Lublina. Nazywana jest także „polskim Roswell” i to nie bez powodu. Pewien mieszkaniec Emilcina – Jan Wolski, twierdzi, że 10 maja 1978 roku spotkał się z przedstawicielami cywilizacji pozaziemskiej.

Według relacji rolnika Jana Wolskiego, tego dnia został zaczepiony przez dwóch niskich przybyszy ubranych w czarne kombinezony. Wolskiego zaniepokoiło to, że porozumiewali się ostrymi i piskliwymi dźwiękami, a po przejechaniu kilkuset metrów zobaczył unoszący się nad ziemią srebrny pojazd. Wysunęła się z niego platforma i ufoludek, zaprosił go do środka. Podczas kilkuminutowego pobytu w kosmicznym pojeździe Wolski miał być obiektem badań kosmonautów, a wraz z nim było tam pełno kawek i wron.

Wolski opowiedział o wszystkim we wsi, a mając opinię człowieka prawdomównego mieszkańcy mu uwierzyli. Na podstawie badań psychiatrycznych stwierdzono, że Wolski nie zmyślił sobie tego. Opinia publiczna mu jednak nie uwierzyła, ale Wolski do śmierci wierzył, że spotkał się z kosmitami.

Na pamiątkę tego wydarzenia w 2005 roku odsłonięto pomnik. Na tablicy do niego doczepionej napisane jest, że „Prawda nas jeszcze zadziwi…”

Pomnik w Emilcinie wspomina wydarzenia z 10 maja 1978 roku. Ponoć tego dnia mieszkaniec wsi miał się spotkać z kosmitami. (fot. licencja cco)

Kamieniołomy Kaliszany-Kolonia

Niewiele ponad 70 km od Lublina znajdują się Kamieniołomy Kaliszan-Kolonia, skąd rozpościera się widok na Wisłę. Kaliszany-Kolonia to miejscowość w gminie Józefów nad Wisłą. Do lat 70. XX wieku wydobywano stamtąd wapień i opoki kredowe. W ty miejscu oprócz pięknych widoków na Wisłę podziwiać możemy także rzadkie gatunki roślin oraz skamielin z okresu mezozoiku. 

Turyści odwiedzający tę atrakcję mogą skorzystać z parkingu i podziwiać piękno okolicznych sadów. Teren kamieniołomów to blisko kilometr tarasów widoków umieszczonych na wysokości 40 metrów. Znajduje się tutaj altanka gdzie można odpocząć i podziwiać widoki.

Z kamieniołomów w Kaliszanach Kolonii rozpościera się przepiękny widok na Wisłę. (fot. fb Kaliszany-Kolonia)

Majdan Kasztelański – wieża i kamieniołomy

Zaledwie 100 km od Lublina znajduje się Majdan Kasztelański, który skrywa wiele atrakcji, a także z niego jest blisko do innych ciekawych miejsc. Nieopodal miejscowości znajduje się baszta widokowa z której widać piękny widok na Roztocze. Baszta znajduje się na terenie Kamieniołomu Babia Dolina, gdzie możemy podziwiać liczne skamieniałości po osobnikach żyjących na ziemi miliony lat temu. Baszta dostępna jest od poniedziałku do piątku w godz. 8.00 do 19.00, w weekendy od 12.00 do 19.00. Z Majdanu Kasztelańskiego możemy także wybrać się do Józefowa, Zwierzyńca, a także Roztoczańskiego Parku Narodowego. Dla aktywnych znajdą się także ścieżki rowerowe i spływy kajakowe.

 

Z Baszty rozpościera się widok na najpiękniejszy region Polski - Roztocze. (fot. licencja cco)

Nadwieprzański Park Krajobrazowy

Zaledwie 25 km od Lublina kryje się kolejne miejsce, gdzie możemy zarówno przebywać na świeżym powietrzu i zwiedzać nieoczywiste miejsca na Lubelszczyźnie. W Nadwieprzańskim Parku Krajobrazowym możemy spacerować po borach sosnowych i lasach łęgowych, a na zboczach rzeki widać utwory kredowe. Na terenie parku można oglądać gatunki roślin charakterystyczne dla miejsc o gorącym i suchym środowisku. Dla fanów zwiedzania polecamy ruiny zamku w Zawieprzycach, renesansowa synagoga w Łęcznej czy barokowe kościoły w Biskupicach, Dorohuczy i Kijanach.

Z Zamkiem w Zawieprzycach wiąże się legenda o nieszczęśliwej miłości (fot. licencja cco)
(fot. licencja cco)

Ruiny Zamku w Krupem

Niewiele ponad 60 km od Lublina, a niedaleko Krasnegostawu znajdują się ruiny zamku Krupe. To kolejne miejsce, gdzie atrakcje dla siebie znajdą amatorzy spacerów na świeżym powietrzu i historii. Właśnie na terenie miejscowości znajdują się ruiny zamku, którego historia sięga końca XV wieku. Odwiedzający Krupe mogą oglądać pozostałości po pałacu i most zwodzony. Zaledwie 7 km od ruin znajduje się jedyna na Lubelszczyźnie piramida – grobowiec ariański podkomorzego chełmskiego, arianina Pawła Orzechowskiego.

Zamek w Krupem został wybudowany pod koniec XV wieku. Z jego ruin rozpościera się na rzekę Wieprz. (fot. licencja cco)
(fot. licencja cco)
Niedaleko od ruin znajduje się jedyna na Lubelszczyźnie piramida (fot. licencja cco)

Mięćmierz – żywy skansen

Ta miejscowość oddalona jest od Lublina zaledwie 52 km. Właśnie w to miejsce zostało przeniesionych wiele wiejskich chałup oraz zabytkowy wiatrak, którym w innym regionach Lubelszczyzny groziło zniszczenie. Widok na panoramę miejscowości można oglądać z wzgórza Albrechtówka – wapienny stok z którego także widać Małopolski Przełom Wisły i Równinę Radomską. Wybierając się do Mięćmierza warto także zatrzymać się w urokliwym Kazimierzu Dolnym oraz Janowcu, gdzie co roku odbywa się festiwal wina.

Zabytkowy wiatrak w Mięćmierzu wybudowany roku. został w 1911 roku i pięknie prezentuje się z wzgórza Albrechtówka. (fot. licencja cco)

Podziemia kredowe i duch Bieluch

Chełm od Lublina dzieli zaledwie 71 km. W mieście jest wiele atrakcji dla turystów, ale wśród nich chyba najbardziej wyróżniają się Podziemia Kredowe. Przed latami w mieście wydobywana była kreda piśmiennicza, teraz pozostałości po kopalni zostały otwarte dla turystów. Podczas wycieczki poruszamy się korytarzami ulokowanymi pod centralną częścią starego miasta. Na blisko dwukilometrowym szlaku poznajemy historię górnictwa kredy, oraz historię miasta. Według legendy, całych podziemi i ukrytych w nich skarbów strzeże Duch Bieluch – według legendy to duch białego niedźwiedzia, który widnieje w herbie miasta.

 

Obecnie Podziemia Kredowe można zwiedzać. Kiedyś była wydobywana tam kreda pismienna. (fot. licencja cco)
Podziemi strzeże Duch Bieluch (fot. licencja cco)

Bunkry linii Mołotowa

Wprawdzie to najdalej wysunięty punkt wycieczki i znajdujący się na granicy województwa lubelskiego, jednak warto o nim wspomnieć i jest to punkt obowiązkowy dla fanów historii i militariów. Wieś Narol znajduje się 141 km od Lublina, w województwie podkarpackim. Na terenie Południoworoztoczańskiego Parku Krajobrazowego na zboczach Wielkiego Działu można zwiedzać obiektów z tzw. „Linii Mołotowa”. Obiekty te powstały w czasach II wojny światowej w celu obrony granicy Związku Radzieckiego. Wzdłuż obiektu znajduje się niebieski szlak pieszy. Wędrując nim możemy oglądać pozostałości po rowach przeciwczołgowych, fragmenty zestawów artyleryjskich oraz bunkry. W drodze powrotnej można zwiedzić urokliwy Zamość, a także inne miejscowości Roztocza.

Wycieczka po bunkrach to element obowiązkowy dla fanów historii i militariów. (fot. licencja cco)
e-Wydanie

Pozostałe informacje

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina
Lublin
galeria

"Warunek cudu" na Targowej – mozaika przypomina żydowską historię Lublina

Na ścianie budynku przy ul. Targowej w Lublinie powstała mozaika „Warunek cudu”. Dzieło autorstwa Ingi Levi nawiązuje do żydowskiego dziedzictwa tej części miasta, przypominając o historycznym znaczeniu ulicy dla społeczności żydowskiej.

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec
wypadek

Rolnik wciągnięty przez rozdrabniacz słomy. Wezwano ratowniczy śmigłowiec

Do tego nieszczęśliwego wypadku doszło wczoraj w Trzebieszowie Pierwsyzm w powiecie łukowskim. 37-letni rolnik obsługiwał rozdrabniacz słomy. W pewnym momencie znalazł się zbyt blisko podajnika. Na miejsce wezwano śmigłowiec Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Edyta Majdzińska najprawdopodobniej będzie dalej prowadzić MKS FunFloor Lubin

Edyta Majdzińska (MKS FunFloor Lublin): Wierzę w kierunek mojej pracy i wierzę w ten zespół

Przedwczesne odpadnięcie z europejskich pucharów najprawdopodobniej nie wywoła burzy w MKS FunFloor. Wydaje się, że Edyta Majdzińska przetrwa ten okres niepokoju.

Kilka lat temu kino Bajka było popularnym miejscem spotkań studentów. Jak jest teraz - zapytaliśmy jego właściciela
magazyn
galeria

Jak radzi sobie lubelskie kino Bajka? "Nie wiem czy przetrwamy"

Po zakończeniu pandemii koronawirusa właściciele kin zauważają zmiany w preferencjach widzów dotyczących sposobu oglądania filmów. Czy mieszkańcy Lublina chętnie odwiedzają lokalne kina? Jak właściciele radzą sobie w nowej rzeczywistości? O sytuacji kina „Bajka” w Lublinie opowiedział nam Waldemar Niedźwiedź.

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Jakie zadaszenie tarasu wybrać aby połączyć funkcjonalność i styl?

Zadaszenie tarasu to praktyczne rozwiązanie, które pozwala cieszyć się przestrzenią na świeżym powietrzu niezależnie od pogody. Odpowiednio dobrane chroni przed słońcem, deszczem oraz zapewnia prywatność. W tym artykule przyjrzymy się inspiracjom, jakie można wykorzystać przy wyborze zadaszenia tarasu.

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Zbadaj piersi jeszcze dziś. Sprawdzamy, gdzie i kiedy zaparkuje mammobus

Nowotwór piersi jest najczęstszą przyczyną przedwczesnej śmierci wśród polskich kobiet. Kluczem do zdrowia jest m.in. regularna mammografia. Będzie ją można zrobić w mobilnym gabinecie, który właśnie przejeżdża przez nasz region.

Czym są kampery i jak działają?

Czym są kampery i jak działają?

Kampery to specjalnie zaprojektowane pojazdy, umożliwiające komfortowe podróżowanie i nocowanie w różnych miejscach. Ich unikalna konstrukcja łączy funkcje samochodu z przestrzenią mieszkalną.

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku
koncert
22 listopada 2024, 18:00
film

Niezwykły duet – Smolik//Kev Fox w Świdniku

Smolik//Kev Fox to eklektyczny i wymykający się jasno określonym ramom duet Andrzeja Smolika – znakomitego polskiego producenta i Keva Foxa brytyjskiego songwrittera, który w najbliższy piątek zagra w Świdniku.

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko. Noga z gazu

Będzie ślisko na drogach. Oblodzenie pojawi się w całym regionie.

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Spalarnia przy Metalurgicznej. Jest decyzja środowiskowa i protest mieszkańców

Czwartkowe obrady Rady Miasta w Lublinie rozpoczęła gorąca, nieprzewidziana w programie dyskusja o budowie spalarni śmieci przy ulicy Metalurgicznej na terenie po dawnym zakładzie Ursus. Miasto decyzję środowiskową wydało, ale mieszkańcom ten pomysł się nie podoba. Co dalej z planami KOM-EKO?

Olimpia Miączyn i Kryształ Werbkowice nie mogą zaliczyć rundy jesiennej do udanych

Od zera do 149, czyli liczby zamojskiej klasy okręgowej

Rudna jesienna zamojskiej klasy okręgowej za nami. Z tej okazji tradycyjnie podsumowaliśmy rozgrywki "najciekawszej ligi świata" w liczbach

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Oni też usłyszą Lublin dzięki pętli

Lublin właśnie zakupił nowoczesną pętlę indukcyjną, która posłuży osobom z aparatami słuchowymi. Będą one mogły uczestniczyć w różnych wydarzeniach kulturalnych.

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Lubelskie. Pierwszy przypadek wścieklizny u krowy

Wścieklizna wciąż w natarciu w Lubelskiem. 21. przypadek wykryto właśnie u krowy.

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Smakosze muszą tu chwilę poczekać na burgera drwala. Restauracja w remoncie

Jeszcze chwilę smakosze wypasionych burgerów muszą obejść się smakiem. Restauracja McDonald’s w Białej Podlaskiej jest w remoncie.

Daniel Iwanek (z lewej) i Wiktor Bis zaliczyli w Peru bardzo udany start

Sukcesy zawodników KKT Chidori i Akademii Karate Daniela Iwanka w mistrzostwach świata w Peru

Mistrzostwa świata odbywały się w prestiżowym ośrodku sportowym Villa Deportiva Nacional w Limie. W zawodach, organizowanych pod patronatem Prezydent Peru Diny Boluarte i Caritasu, zawodnicy z Lubelszczyzny zdobyli 18 medali.

ALARM24

Masz dla nas temat? Daj nam znać pod numerem:
Alarm24 telefon 691 770 010

Wyślij wiadomość, zdjęcie lub zadzwoń.

kliknij i poinformuj nas!

Najczęściej czytane

Dzisiaj · Tydzień · Wideo · Premium