Choć sama praca w niemieckiej opiece nie jest propozycją nową, trudno nie zauważyć tego, że nadal budzi sporo kontrowersji. Informacji na jej temat nie brakuje, trudno jednak nie odnieść wrażenia, że jeszcze stosunkowo często fakty mieszają się z mitami. Przed podjęciem ostatecznej decyzji o zatrudnieniu w charakterze Opiekunki w Niemczech, warto odpowiedzieć na kilka pytań.
Opiekunka Niemcy a znajomość języka
Choć język niemiecki jest nauczany w wielu szkołach, jego znajomość zwykle nie jest tak dobra, jak znajomość języka angielskiego. Wiele osób obawia się więc, że nie poradzi sobie w zawodzie nawet pomimo tego, że opieka osób starszych nie wydaje się im wyzwaniem, któremu nie da się sprostać. Lęk przed mówieniem po niemiecku wydaje się większą blokadą niż wszystkie stereotypy na temat naszych zachodnich sąsiadów. https://www.aterima-med.pl/poradnik-dla-opiekunek,praca-opiekunki,808,jakie-cechy-powinna-miec-dobra-opiekunka-osob-starszych
Oczywiście, trudno liczyć na to, że praca dla Opiekunek w Niemczech będzie otwierać się dla osób, które w ogóle nie mówią po niemiecku. Nie oznacza to jednak, że tylko osoby mówiące płynnie po niemiecku mogą liczyć na zatrudnienie. Osoby starsze cenią sobie możliwość rozmowy, zwykle jednak są zadowolone już z podstawowych umiejętności komunikacyjnych swojego Opiekuna. Okazuje się zresztą, że same potrafią być znakomitymi nauczycielami. Wielu opiekunów nie ukrywa, że znaczące podniesienie kompetencji językowych okazało się jedną z największych zalet wyjazdu do Niemiec.
Ile doświadczenia potrzeba Opiekunowi osób starszych?
Nie tylko brak wiary we własne zdolności językowe okazuje się być blokadą, która utrudnia podjęcie decyzji o zatrudnieniu. Praca Opiekunki w Niemczech nie ogranicza się jedynie do rozmów z seniorem. Wymaga również pomagania mu w codziennych czynnościach oraz monitorowania stanu jego zdrowia. Osoby starsze, które potrzebują wsparcia, często są na tyle niesamodzielne, że nie mogą poradzić sobie bez Opiekuna. Mając tego świadomość trudno nie żywić obaw, co do tego, że można nie mieć wystarczającej wiedzy, aby stanąć na wysokości zadania. https://www.aterima-med.pl/oferty-pracy
I w tym wypadku powodów do obaw nie ma jednak wiele. Osoba myśląca o pracy Opiekuna jeszcze przed znalezieniem zatrudnienia informuje o swoich umiejętnościach i doświadczeniu. Jeśli więc jej wiedza o opiece nad seniorem jest co najwyżej średnia, z pewnością nie dostanie pod opiekę osoby wymagającej zdecydowanie większego zaangażowania. Warto mieć też na uwadze, że podnoszenie kwalifikacji nie jest wcale trudne. Można to robić już na miejscu, można jednak uczestniczyć także w specjalnych kursach organizowanych w Polsce.